Dijital Medya Platformu

Mardin STK Platformu Ayasofya’nın İbadete Açılmasını İstiyor

0 286

Dünya mirası listesinde yer alan ve halen müze olarak kullanılan Ayasofya’nın tekrar ibadete açılması için son günlerde gündemden düşmüyor. Ayasofya’ın tekrar ibadete açılması noktasında bir destekde Mardin STK Platformundan geldi.

Mardin STK Platformu Dönem Sözcüsü Dr. Ahmet Ceylan tarafından yapılan yazılı açıklamada; her şeyden önce Fatih Sultan Mehmed’in emanetine sahip çıkılması gerektiğini belirterek, “Mardin STK Platformu olarak Ayasofya’nın günlük hiçbir politik tartışma malzemesi yapmaksızın en kısa zamanda tekrar cami olarak hizmete alınması için çağrıda bulunuyoruz” dedi.
STK Platformu Dönem Sözcüsü Ceylan Ayasofya, “Bizans İmparatorluğu zamanında 537 yılında kilise olarak inşa edildi. 1453 yılında İstanbul’un Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilmesiyle, Ayasofya Kilisesi fethin sembolü olarak Ayasofya Camisi olarak değiştirildi. İstanbul’un fethi, Avrupa tarihi açısından orta çağın bitmesine yeni çağın açılmasına yol açmış, dünya tarihinde bir dönüm noktası olmuştur. Bizans imparatorluğu tarihe gömülmüş, Osmanlı bir devletten öte, İmparatorluk düzeyine çıkmış Osmanlı İmparatorluğunun manevi şahsında Müslümanlar dünyada en önemli güç haline gelmiştir. Ancak Hıristiyan Batı, İstanbul’u geri alma ve Ayasofya’yı tekrar kilise yapma hayallerinden hiçbir zaman vazgeçmemiştir” açıklamasında bulundu.
Açıklamasının devamında Ceylan, “Ön görülü dehasıyla Fatih Sultan Mehmet, 29 Mayıs 1453 yılında İstanbul’u fethettikten ve Ayasofya Kilisesini camiye dönüştürdükten üç gün sonra yani 1 Haziran 1453’te bir vakıf kurar. Kurduğu bu vakıf ile kıyamete kadar Ayasofya Camisinin bakım onarım ve her türlü giderini karşılayacak bir vakıf camisi haline getirdi. Vakfın kurucusu Fatih Sultan Mehmed’in Vakfiyesindeki şu ifadeler oldukça anlamlıdır:
“Kim ki, bozuk teviller, hurafe ve dedikodudan öteye geçmeyen bâtıl gerekçelerle, bu vakfın şartlarından birini değiştirirse veya kanun ve kurallarından birini tağyîr ederse; vakfın tebdîli ve iptali için gayret gösterirse; vakfın ortadan kalkmasına veya maksadından ve gayesinden başka bir gayeye çevrilmesine kast ederse, vakfın temel hayır müesseselerinden birinin yerine başka bir kurum ikame eylemek ve vakfın bölümlerinden birine itiraz etmek dilerse veya bu manada yapılacak değişiklik veya itirazlara yardımcı olur yahut yol gösterirse; veya şer’i şerife aykırı olarak vakıfta tasarruf etmeye azmeylerse… Allah’ın, meleklerin ve bütün insanların lâ’neti üzerlerine olsun. Ebeddiyyen Cehennemde kalsınlar, onların azapları asla hafifletilmesin ve onlara ebeddiyyen merhamet olunmasın. Kim bunları duyup gördükten sonra değiştirirse, vebali ve günahı bunu değiştirenlerin üzerine olsun. Hiç şüphe yok ki, Allah her şeyi işitir ve her şeyi bilir.”
Dr. Ceylan, “29 Mayıs 1453 yılından İngilizlerin İstanbul’u işgal ettikleri 16 Mart 1920 yılına kadar kesintisiz 467 yıl cami olarak hizmet verdi. İşgalci İngilizler Ayasofya Camisine Çan takıp kilise yapmak istediler. Ancak İstanbul halkının karşı çıkması ve Hindistan Müslümanlarının sert tepkisi ile karşılaşan İngilizler bundan vaz geçtiler. İngiliz işgalinin bittiği 1923 yılından sonra tekrar cami olarak kalmaya devam eden Ayasofya 24 Kasım 1934 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile müzeye dönüştürüldü. Böylece 481 yıllık Ayasofya Camisi 86 yıldır müze olarak boynu bükük hüzün içinde durmaktadır” ifadelerini kulllandı.
Ayasofya Camisi fethin sembolüdür diyen Ceylan, “Fatih Sultan Mehmed’in bütün Müslümanlara emanetidir. İslam’ın bu topraklarda hakim olduğunun nişanesidir. İslam medeniyetinin ayakta olduğunun ve var olduğunun alametidir. Ayasofya Camisinin müze olarak değiştirilmesi, Müslümanların özellikle Müslüman Türk Halkının bütün bunlardan vazgeçmesi demektir” dedi.
Ayasofya’nın tekrar cami haline getirilmesi:
“Her şeyden önce Fatih Sultan Mehmed’in emanetine sahip çıkmak demektir. 1453 yılından beri İstanbul’un Müslüman yurdu olduğunun ilanıdır. Karlofça Antlaşmasının imzalandığı 1699 yılından beri üç asırdır talihi ters giden İslam Coğrafyasının makus talihinin bittiğinin, artık kutlu bir dönemin başladığının, kendine geldiğinin, kendi değerlerine, tarihsel miras ve misyonuna sahip çıkmaya başladığının göstergesidir. İslam Medeniyetinin, tek dişi kalmış Batı Medeniyeti karşısında yok olmadığının, var olmaya devam ettiğinin ispatıdır. Milli manevi her açıdan yüksek sembolik değere sahip Ayasofyanın, insanlığın ortak mirası olduğu hezeyanı ile tekrar camiye dönüştürülmesine karşı çıkanlar derin bir gaflet cehalet ve dalalet içerisindedirler. Eğer gaflet ve cehalet sebebiyle değilse, bunlar bu ülkenin kimlik ve kültüründen habersiz, sömürgeci komiserler gibi davranan hıyanet şebekesinin uzantılarıdır. Ayasofya tekrar cami olsun ki Fatih Sultan Mehmed’in ruhu şad olsun.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku