Dijital Medya Platformu

Anız Yangınları Toprağı Katlediyor

0 17

Yıllardır toplumun her kesiminden yapılan tüm uyarılara rağmen anız yakma konusunda çiftçilerimiz hala bildiğini okumaya devam ediyor.

Özellikle medeniyetler beşiği olan mezopotamya ovasında bulunan verimli topraklar, hasattan sonra yakılan anızlar ovanın varimli topraklarını ciddi manada tahrip ediyor, yok ediliyor. Yakılan anızlar çevrede büyük yangınların oluşmasına sebebiyet verirken, doğada oluşan hava kirliliği kronik hastalığı olan vatandaşlarıda olumsuz yönde etkiliyor. İtfaiye ekiplerinin her yıl binlerce anız yangına müdahele etmesi ise bunların cabası.

Anız yakma konusunda açıklamalarda bulunan Mardin TEMA Vakfı İl Temsilcisi Kemal Aktürk, çiftçilerimiz anızı yakma yerine toprağa kazandırsalar, ikinci ürünü yetiştirmeleri noktasında daha az gübre kullanacaklarını belirterek, kısa yoldan tarlayı ikinci bir ürüne hazırlamak için toprağa ve doğaya böyle bir kıyımda bulunduklarını sörledi.
Vatandaşlarımızın ve çiftlerimizin anız yakmamaları konusunda uyaran Aktürk, “Anızın yakılması orman yangınları, telefon ve enerji taşıyan hatlarının yanması, anız sonra oluşan sis nedeniyle çeşitli trafik kazalarına yol açması, can kayıplarının yaşanması, ekili diğer tarlalara yangının sıçraması, yakın köylerdeki hayvan barınaklarının ve yerleşim yerlerinin yanması gibi birçok riskleri beraberinde getiriyor. Anız yakma sonucunda çıkan yangınlar, her yıl milyarlarca liralık maddi ve manevi zararlara neden olmaktadır” dedi.

Anız yakmak, toprağın gücünü ve verimini yakmak olduğunu belirten Aktürk, “Toprağın gücü içindeki gübre, biyolojik canlılardır. Çiftçi bunun farkında değil. Anız yakmakla toprağı rahat işlediğini zannediyor. Anız yakmakla kendi eliyle geleceğini yok ediyor ama bunun farkında değil. Ne kadar bitkisel artığı toprağa karıştırırsanız, toprağı okadar güçlendirmiş oluyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Anız yakmanın zararları sadece bunlarla sınırlı olmadığını, anız yakmanın sayısız zararları olduğunu kaydeden Aktürk, “Anız yangınları toprak içerisindeki faydalı canlıların ve topraktaki organik maddenin yanarak yok olmasına neden olur. Toprak organik maddesi yok edildiğinden, toprak verimliliği azalır, canlılarının beslenme ortamı yok edilir. Anız yakılan toprakta bitkilere yarayışlı besin maddeleri azalmakta ve zamanla toprağın verimliliği düşmektedir. Verimli tarım topraklarımız zamanla verimsiz çorak topraklar haline gelmektedir. Anız yakma sonucunda doğal denge bozularak zararlı böceklerin ve hastalıkların çoğalmasına neden olmaktadır” dedi.

Aktürk, “Özellikle şehirler arası yollarda yolculuk yapan şoförlerin sigara izmaritlerini, içtikleri içeceklerin cam ve alüminyum atıklarını gelişi güzel atmamaları gerekiyor. Bunlar çevrede ciddi yangınların oluşmasına sebebiyet erebilir” diye konuştu.

                                                                Haber:(Halil YORĞUN)

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku