Dijital Medya Platformu

Mardin STK Platformu Koronavirüs Tedbirlerine Dikkat Çekti

0 306

Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan gelişmelere dikkat çekmek amacıyla Mardin STK Platformu tarafından yazılı bir açıklama yapıldı.

Mardin STK Platformu Dönem Sözcüsü Dr. Ahmet Ceylan tarafından yapılan yazılı açıklamada; Koronavirüs salgını bu güne kadar 8,7 milyon insana bulaştığına dikkat çekerek, bununla birlikte salgının yaklaşık 480 bin insanın ölümüne sebep olduğunu söyledi.

Dönem Sözcüsü Dr. Ahmet Ceylan açıklamasının devamında, “Bilindiği gibi Çin’den dünyaya yayılan Koronavirüs salgını bütün dünyada çok ciddi ekonomik, sosyal, siyasal problemlere sebep olmuştur. En güçlü ülkeler dahil olmak üzere bütün dünyada çok ciddi ekonomik sıkıntılar ortaya çıkmıştır. Pandemi sürecini iyi idare edemeyen ABD, İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya, Brezilya gibi pek çok ülke, ağır ekonomik ve sosyal faturalar ödemek zorunda kalmışlardır. Dünyada durum pek iyiye gitmemektedir. Sonbaharda dünyanın ikinci ve daha yıkıcı bir dalga ile karşılaşma ihtimali vardır. Halkımızın da özverisi ile ülkemiz, salgın sürecini başından beri çok başarılı bir şekilde idare etmiş, en az hasarla süreci bugüne kadar getirebilmiştir. 1 Haziran 2020 tarihinden beri “Yeni Sosyal Hayat” dönemi başlamıştır” dedi.

Dr. Ceylan, “Maalesef bu yeni dönemi yanlış değerlendiren ve kurallara uymayan bir kısım sorumsuz kimseler sebebiyle başta bölgemiz illerinde olmak üzere pek çok yerde salgının yeniden yayılma tehlikesi zuhur etmiştir. Üzüntü ile belirmem gerekir ki, Cizre, İdil, Nusaybin, Midyat, Artuklu ve Kızıltepe’de vaka sayılarında belirgin bir artış var. Öncelikle kendimizin, ailemizin, üzerimizde sayılamayacak kadar hakları olan büyüklerimizin olmak üzere, bütün halkımızın sağlığı için, herkesi sağlık bakanlığının belirlediği salgınla mücadele kurallarına titizlikle uymaya çağırıyoruz. Aksi takdirde her şeyden daha önemli olan sağlığımızı kaybetmenin yanında çok büyük ekonomik zararlara uğrama riski ile karşı karşıya kalacağımız konusunda, Mardin STK Platformu olarak kendimizi, halkımızı uyarmak zorunda olduklarını kaydetti.”
Ceylan, “Bugüne kadar başarılı bir şekilde yönetilen pandemi sürecine biz de olumlu katkıda bulunalım. Hastalığın, işsizliğin ve fukaralığın ülkemize çökmemesi için salgınla mücadele tedbirlerine titizlikle uyalım, uymayanları uyaralım. Ateş düştüğü yeri yakar, sonradan gelen pişmanlık fayda vermez. Tekrar ediyoruz: Mardin STK Platformu olarak, herkesi salgınla mücadele ile ilgili kurallara uymaya çağırıyoruz. Bu amaçla salgın ve alınacak temel tedbirlerle ilgili kısa bilgi vermeyi gerekli görüyoruz: Bilindiği Covid-19 virüsü hasta kişilerin öksürme veya hapşırmayla ortaya saçtığı damlacıkların ortamdaki diğer bireylerin ağız, burun ve gözlerine temasla ya da damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerin ağız, burun veya göze götürülmesiyle bulaşan viral bir hastalıktır. En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve solunum sıkıntısıdır. Şiddetli vakalarda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği, çoklu organ yetmezliği ve ölüm gelişebilir. Koronavirüsün kuluçka süresi 2 ila 14 gün arasında değişmektedir” dedi.

Kovid-19 virüsünün bize bulaşmaması için:
1-Eller, sık sık en az 20 saniye sürecek şekilde sabunlu su ile usulüne uygun yıkanmalı. Sabunlu su ile yıkama imkanı yoksa el dezenfektanı ya da kolonya ile dezenfekte edilmeli.
2-Ellerle; ağız, burun ve gözlere dokunmamaya azami dikkat gösterilmeli.
3-Bulunduğumuz kapalı alanları sık sık havalandırmalı. Mümkünse pencereler sürekli açık bırakılmalıdır.
4-Kamusal alanda mutlaka ağzımızı ve burnumuzu kapatacak şekilde usulüne uygun olarak maske kullanmalıyız
5-Diğer insanlarla aramıza en az 1,5 metre mesafe koymalıyız.
6- Zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmamalıyız. Çarşıya, pazara, kalabalık ortamlara gitmek zorunda kaldığımız takdirde en üst düzey tedbirleri almalı, çok dikkatli davranmalıyız.
7- Dışarıya çıkmak zorunda olanlar, ev ortamında diğer aile bireylerine ve özellikle 60 yaş üstü büyüklere mesafeli durmalı mümkün mertebe aynı odada bulunmamaya dikkat edilmelidir.
8- Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli ve sağlıklı beslenilmelidir. Gıdalar tüketilmeden önce iyice yıkanmalıdır. Yeterli ve düzenli uyku alışkanlığı kazanılmalı.
9-Ateş, öksürük, baş ağrısı, ishal, koku veya tat alma kaybı gibi belirtiler bir günden fazla sürerse hemen maske takıp doktora gidilmeli. Diğer insanlara buluşmaması için özen gösterilmelidir.
Kısaca maske, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına özen gösterilmelidir diyen Ceylan; “Bizim, sevdiklerimizin özellikle annemizin, babamızın, dost ve akrabalarımızın, hepimizin sağlığı için bu kurallara uyalım uymayanları uygun bir dille uyaralım. İşsizliğin daha çok artmaması, gelir kaybının olmaması, işyerlerinin kapanmaması, ekonomik krizin derinleşmemesi için, birey olarak, aile olarak, halk olarak herkesi yukarıda belirtilen pandemi ile mücadele kurallarına titizlikle uymaya çağırıyoruz” açıklamasında bulundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku