Dijital Medya Platformu

YKS Heyecanı Sona Erdi

0 290

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) gerçekleşen üç oturmla sona erdi. Termometrelerin 40 dereceyi bulduğu Mardin’de öğrenciler, klimasız ve sıcak sınıflarda sınava girmek zorunda kaldı.

Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavı ile ilk oturumu gerçekleşen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) bugün de yapılana Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile Yabancı Dil Testi (YDT) oturumlarıyla sona erdi. Öğrenciler içerde ter dökerken, veliler ise dışarda saatlerce bekleyerek, sınava giren öğrencilere dua etti.

31 bin 518 adayın yarıştığı YKS maratonu iki gün içinde toplamda üç oturum şeklinde gerçekleşti. 2020 yılı YKS Sınavı 138 bina ve bin 954 salonda yapıldı. Yabancı Dil Testi (YDT) sınavı hariç TYT ve AYT saat 10.15’te başladı. Yabancı Dil Testi (YDT) sınav 15.45’te başladı. TYT Sınavı 165, AYT Sınavı 180 dakika sürerken, YDH sınavı ise 120 dakika sürdü. Bin 836 gözetmenin görev aldığı sınavda 188 engellide bu yarış maratonunda yerini aldı.

Adaylar sınav giriş belgesi ve kimlik kartı dışında hiçbir belge ve meteryal bulundurmadı. ÖSYM tarafından bu yıl adaylara kalem, silgi, kalem açacağı, maske ve dezenfektan malzemesi verildi. Araç bulamayıp, sınava geç kalma ihtimali olan öğrencileri polisler araçlarıyla sınava yetiştirdikleri gözlendi.
Adaylar sınav salonlarına geçip sıralarına oturduktan sonra sınav süresince maskelerini çıkarabilecek. Ancak sınav görevlileri maskelerini çıkartmayacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku