Dijital Medya Platformu

AYASOFYA İÇİN YÜZBİN FETİH SÜRESİ

0 8

86 yıl aradan sonra tekrar Cami olarak ibadete açılacak olan Ayasofya için Mardin İmam Hatip Dernekleri (ÖNDER) İl Başkanlığı tarafından Türkiye genelinde 100 bin fetih süresi okuma kampanya düzenlendi.

Bu gün saat 18.30 da dua ile kampanyayı sonuçlandıracaklarını belirten Mardin ÖNDER İl Başkanı Abdulsamet Yılmaz, yıllarca ecdat yadigarının asli hüviyetini kazanması ve mahzun Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi için dua ettiklerini söyledi.

Açıklamasının devamında Yılmaz, “Medeniyetimizin binlerce yıllık sembolü ve İstanbul’un fethinin nişanesi olan Ayasofya, 86 yıl aradan sonra tekrar Cami oluyor. Bu bizim için tarihi mirasa sahiplenmenin ve bu toprakların gerçek sahibi olduğumuzun işaretidir. Bir emaneti üstlendiğimizin bilinci ile sorumluluğumuzun ağır olduğunun farkındayız, bir o kadarda huzurlu ve mutluyuz. Okuduğumuz binlerce Fetih sureleri ile birlikte bugün burada şükrümüzü eda ediyoruz” dedi.

Başkan Yılmaz; “Ayasofya, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethettiğinde ilk uğrak yeri, Rabbine şükretmek için gelip secdeye kapandığı ve fetihten 3 gün sonra 1 Haziran 1453’te de ilk cuma namazını burada eda etmişti. Medeniyetimizin başkenti İstanbul’daki bu tarihi mabet, Müslümanlar kadar Hristiyanların, ülkemiz vatandaşları kadar dünyanın yakından ilgilendiği bir mekan. UNESCO Dünya Mirası listesine de alınan Ayasofya, tam 481 yıl cami olarak hizmet verdi, Fatih’in emaneti 1934 yılında bakanlar kurulu kararı ile müzeye çevrilmesi sadece Türkiye’nin değil tüm dünya müslümanlarının da boynunu büküp bıraktı. Ve nihayet Danıştay tarafından 10 Temmuz’da Bakanlar Kurulu kararı iptal edildi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Ayasofya, Diyanet İşleri Başkanlığına devredilerek tekrar Cami statüsüne dönüştürüldü. 86 yıllık ayrılıktan sonra bizleri Ulu mabede kavuşturan Allah’a şükür ediyoruz” etmennisinde bulundu.

Yılmaz, “Fatih Sultan Mehmet’in ilk cuma namazını kıldığı gibi bizler de 24 Temmuz’da cuma namazında Ayasofya’da olacağız. Bu güzel haberi aldığımızdan beri Ülkemizin ve dünyanın dört bir köşesinde binlerce Fetih suresi okuyarak dualar etmeye başladık. Bugün de burada Fetih süremizi okuyarak hep birlikte duamız yapacağız. Bize bu günleri gösteren Allah’a şükürler olsun. dualarımız kabul oldu. Ayasofya artık Mahzun değil mesrur. Kalbimizde Sevdamız, dilimizde duamız olan Ayasofya camisi için artık şükür makamındayız. Çünkü Ayasofya bizim kabul olan duamız. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Endülüs ve Kudüs için dua etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bu tarihi sorumluluk ve bilinçle, bu emaneti gelecek nesillere aktaracaklarını ifade edenYılmaz, “Bugün biz, yarınlarda ise evlatlarımız bu mirasa sahip çıkacak. Ayasofya camisi, her daim İslam medeniyetinin bir sembolü olarak yaşamaya devam edecek” dedi.

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku