Dijital Medya Platformu

BAŞKAN ÇAKAR, KURBANLIK ALACAK VATANDAŞLARI UYARDI

0 123

Kurban Bayramı arefesine girdiğimiz bu günlerde Covid-19 salgını nedeniyle kurban alırken ve kurban keserken dikkat edilmesi gereken kurallar hususunda Mardin Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası tarafından açıklama yapıldı.

Mardin Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Muharrem Çakar tarafından yapılan açıklamada, vatandaşlarımız Covid-19 salgını gölgesinde kurbanlık alımı, kesimi ve kurban sonrasında et tüketimi konusunda uyarmak istediklerini söyledi.
Başkan Çakar yaptığı açıklamada, “Vatandaşlarımız kurbanlıklarını belediyelerin belirlediği kurbanlık satış yerlerinden almalı, yine belediyelerin belirlediği kesim yerlerinde kesmelidir. Buralarda hem hekimlerimiz görev alıyor hem de valiliğimiz Covid-19’a karşı büyük önlemler almış bulunmaktadır” dedi.

Vatandaşlarımızın Kurbanlık seçerken sağlık açısından uygun olmasına dikkat etmesi gerektiğini belirten Çakar, “Sağlık açısından; Kurbanlık alırken hayvanların kulaklarının küpeli, büyükbaş hayvanların pasaportu ve küpeli ayrıca bütün hayvanların veteriner sağlık raporu ile il içinden gelen hayvanların ise nakil belgesinin olduğuna dikkat edilmelidir. Çünkü Veteriner sağlık raporunun olması o hayvanın veteriner hekim tarafından muayene edildiği ve sağlıklı olduğunun göstergesidir. Dışarıdan bakılarak da hayvanın sağlıklı olduğunu az çok anlayabilirsiniz. Sağlıklı hayvanların tüyleri düzgün ve parlak olur. Göz, burun ve ağızdan herhangi bir akıntı olmamalıdır. Öksürmüyor olmalıdır. Canlı görünen ve çevreye duyarlı olan hayvanları sağlıklı kabul edebiliriz” açıklamasını yaptı.

Çakar, “Dini olarak ise koyun- keçilerin 1 yaşını, sığır-mandanın 2 yaşını doldurmuş olmasını gerekmektedir. Bunun tespiti için en pratik yöntem alt çenede iki (2) orta ön dişin kalıcı olarak oturmuş olmasıdır. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığımızın yeni faaliyete geçirdiği Vetsag mobil programı ile telefonunuzdan hayvanın küpe numarasını girerek ırkını, cinsini ve yaşını rahatlıkla öğrenebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Kesimin belediyelerce belirlenmiş kesim yerlerinde yapılması sağlık açısından çok önemlidir diyen Çakar, “Çünkü bazı hastalıklar dışarıdan belirti göstermiyor bunun içindir ki, anormal bir durumda iç organların Veteriner Hekimlerimizce muayenesinin yapılması şarttır. Covid-19 ile mücadele ettigimiz bu süreçte hijyen koşullarına dikkat etmeden, ehil olmayan kişilerce yapılan kesimler bir takım kazalara neden olabileceği gibi ete mikrop, virüsün bulaşmasına ve havaların sıcaklığı da dikkate alınırsa etin çok çabuk bozulmasına neden olabilir.

Kesimden sonra etin buzdolabında saklanması, daha uzun sürede tüketilecekse -17 C’de derin dondurucularda saklanması gerekmektedir. Ayrıca kurbanlık alırken el sıkışmayalım. Bu bayramda ellerde değil gönüllerde buluşalım. Kurbanımızı ilk gün kesmek zorunda degiliz, önlem olarak 2. veya 3. gün kesmemiz bizi ilk günün yogunlugundan ve virüsten koruyacaktır” uyarısında bulundu.

Bu vesileyle; Tüm vatandaşlarımızın ve İslam aleminin bayramını en içten dileklerimle kutlar, sağlıklı ve huzurlu bir bayram geçirmelerini temenni ediyorum dedi.

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku