Dijital Medya Platformu

TKDK DESTEKLEMEYE DEVAM EDİYOR

0 244

IPARD II 9. Başvuru Çağrı İlanına çıkan TKDK Mardin İl Koordinatörlüğüne toplam 63 adet proje başvurusu yapıldı. Çağrı dönemi boyunca yapılan tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri sonucunda, alınan 63 projenin toplam yatırım tutarı 142 Milyon TL olarak gerçekleşti.

Ve sunulan 63 proje sahibinin 54’ü genç yatırımcı, 34 projenin sahibi ise kadın. Başvurusu yapılan projelerin değerlendirilmesi konusunda İl Koordinatörü Erdal ÇELİK yaptığı açıklamada İl Koordinatörlüğüne sunulan proje sayısından, proje sayısındaki genç ve kadın oranının yüksekliğinden dolayı mutlu olduklarını dile getirdi.

İl Koordinatörü ÇELİK açıklamasında: “Mardin ili olarak yatırım tutarı açısından Türkiye’de İller sıralamasında iyi noktadayız. İl Koordinatörlüğü olarak Hedefimiz ülkemizde en çok hibe veren 5 il arasına girmek ve bu hedefimize yaklaşıyoruz. Yatırım Tutarı açısından bugüne kadar bir çağrı döneminde ulaşılmış en yüksek tutarlı çağrı dönemini yaşıyoruz.

Bu durum bizim doğru yolda olduğumuzu göstermektedir. Kurumumuza sunulmuş olan projelerin gerçekleştirilmesi durumunda vereceğimiz hibe tutarı ise 75 Milyon TL’dir. Tüm Dünya’nın ekonomik olarak sorun yaşadığı ve hatta gerilediği bu dönemde Mardin ilimize kazandıracağımız bu yatırımlarla bölgede Mardin’in yıldızının parlamasına katkı sunacağız.” Dedi.

Sözlerine devam eden ÇELİK: “Hiç zaman kaybetmeden kurumumuza sunulan projeleri incelemeye başladık hedefimiz tüm projelerin desteklenmesi. Bir diğer yandan köy-ilçe-vatandaş ziyaretlerimiz devam ediyor bir yandan proje incelerken diğer yandan bilgilendirmelerimiz devam ediyor. Bizim hayalimiz kırsalı kalkınmış olan bir Mardin.

Bu vesileyle tüm hemşerilerimizi bir kez daha kurumuzu ziyaret etmeye ve proje sunmaya davet ediyorum”. Diye sözlerini bitiren İl Koordinatörü Çelik proje adetlerini açıkladı.
Mardin İl Koordinatörlüğüne sunulan Projelerin ayrıntıları ise şöyle;
101 – Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar:

7 Adet Süt Çiftliği
7 Adet Besi Çiftliği

302 – Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme:

8 Adet Tıbbi ve Aromatik Bitki ve Süs Bitkileri Yetiştiriciliği
7 Adet Arıcılık
16 Adet Zanaatkarlık ve Katma Değerli Yöresel Ürünler (11 Adet Mısır Kurutma ve Depolama, 1 Adet Sabun Üretimi, 1 Adet Meyve Suyu İşlemesi, 1 adet Telkari atölyesi, 2 adet tekstil-dokuma )
11 Adet Kırsal Turizm ve Rekreasyonel Faaliyetler ( 8 adet butik otel, 1 adet sosyal tesis. 1 adet yüzme havuzu, 1 adet restoran )
5 Adet Yenilenebilir Enerji (Güneş Enerjisi Santrali)
1 Adet Mantar Üretimi
1 Adet Makine Parkı

Haber:(Halil YORĞUN)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku