Dijital Medya Platformu

Mardin’de 17 Ağustos Marmara Depremi Etkinliği

0 223

17 Ağustos 1999 Yılında Marmara Bölgesinde meydana gelen ve binlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği depremin yıl dönümü münasebetiyle vatandaşlarımıza depremlerden korunmanın yollarını anlatan etkinlik düzenlendi.

15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkında düzenlenen etkinlikte Mardin İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından stantlar açılarak, Müdürlüğe bağlı uzmanlar tarafından vatandaşlarımıza deprem hakkında detaylı bilgiler verildi.

Bilindiği gibi 17 Ağustos 1999 yılında vuku bulan Marmara Depremi, yakın dönemde ülkemizin atlattığı en büyük felaketlerden biri olarak tarihe geçti. Bu acı günün yıl dönümünde, aynı acılar tekrar yaşanmasın diye Mardin İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne bağlı Afet ve Acil Kurtarma ekipleri şehirde tur atarak, 17 Ağustos 1999 yılında yaşanan ve binlerce vatandaşımızın ölümüne neden olan Marmara Depremine dikkat çekildi.
Etkinlik sonunda açıklama yapan Afet ve Acil Durum uzmanı Mehmet Görgülü, arkasında yıkım ve acı bırakan önemli olaylar, genellikle hatırlanmak istenmediğini belirterek, ancak, 17 Ağustos, depremle yaşamayı öğrenebilmemiz için bize sorumluluklarımızı hatırlatan bir tarih olduğunu söyledi.

Görgülü, “Ülkemizde 21 yıl önce bugün yaşanan depremden silkinip kabuğunu kırma sürecini başlattı. Bu süreçte teknolojik insan kaynakları planlı bir kriz yönetme aşamasından risk yönetimi ile Ülkenin kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerin afetlere risk ve öngürülebilirlilik, müdahale ve iyileştirme süreçlerini çağın gerektirdiği teknolojik altyapıya sahip insan kaynaklarını doğru ve hızlı bir şekilde yöneten gelişimi ile dünya genelinde çok önemli mesafeler kat edildi. Daha da gitmemiz gereken çok yol var. Bunu da tüm toplumun afet bilincini artıracak eğitim ve tatbikatlarla afetlere daha dirençli bir Türkiye’yi hepimiz başaracağız” dedi.

Haber:(Halil YORĞUN)

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku