Dijital Medya Platformu

Tarihi Sokakların Çiçekleri İlgi Bekliyor

0 14

Mardin Müzesi tarafından 2014 yılında düzenlenen müze eğitimi çalışmaları kapsamında tarihi sokaklara dikilen fidanlar bakımsızlıktan ve susuzluktan bir bir kurumaya başladı. Vatandaşlar, bin bir emekle dikilen fidanlara yetkililer tarafından sahip çıkılmasını istiyor.

Merkez Artuklu İlçesinde bulunan Bademli Sokağın yanı sıra ilçenin münhal yerlerinde bulunan tarihi sokakları süsleyen çeşitli ebat ve renteki fidanlar ilgisizlikten kurumaya yüz tumuş, sokakların çeşitli yerlerine ferş taşlarıyla işlenen saksılıklar ise çiçek yerine mezbeleye dönüşmüş durumda.

Mardin halkı ve Mardin Müzesi iş birliği ile gerçekleşen proje kapsamında tarihi ve geleneksel mimarinin yoğun olduğu sokaklarda bulunan taş evlerin sokak cepheleri elden geçirilip çiçeklendirilmişti. Birkaç yıl burdaki çiçeklik ve çiçeklere bakılmış daha sonra Mardin’in tarihi dokusuna uygun olan bu çiçekler kaderine terk edilerek, bakımsızlıktan ve susuzluktan bir bir kurumaya başladığı gözlendi.

Bu projeyle birlikte tarihi sokaklar yeşillendirilmiş, bu çalışma tarihi Mardin motifine ayrı bir cazibe katmıştı. Özellikle Diyarbakırkapı Mahallesinden başlayıp, Kasım Tumener Cami civarında biten yaklaşık iki kilometrelik Bademli sokağı diğer adıyla Protok Yolu) bu projeden önemli ölçüde nasibini almıştı. Günde binlerce yerli ve yabancı turistin uğrak yeri olan bu sokağa yaklaşık üç bin adet petunya, sardunya, camgüzeli çiçekleri ekilmişti. Bu gün baktığımızda bu çiçeklerin hiç birinden neredeyse bir eser kalmamış denilebilir.

Bu çiçeklerin tekrar Mardin’in tarihi sokaklarına kazandırılmasını isteyen vatandaşlar, “Sokaklarımızı gül bahçesine dönüştüren çiçeklerimizi geri istiyoruz. Bu çiçekler sokaklarımıza ayrı bir renk katmıştı. Bunlara baktıkça içimiz açılıyor ve bol bol oksijen soluyorduk. Mardin Müzesi yada Artuklu Belediyesi tarafından tekrar bir çalışma başlatılarak, sıkaklarımız renklensin istiyoruz. Mardin halkı zaten yüzyıllardır evlerinin avlusunda çiçek besliyor. Bu çiçeklerin sokaklarımızada yansımasını istiyoruz” talebinde bulundular.

Haber:(Halil YORĞUN)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku