Mustafa İlhan
Köşe Yazarı
Mustafa İlhan
 

Aile ve Çift Terapisinde

Değişim ve gelişimi sağlamak adına, aileler ve çiftler arasındaki yakın ilişkinin çalışıldığı, psikoterapinin bir dalıdır. Bireylerin diğer insanlarla kurdukları ilişkiler, ruh sağlıkları ve duygusal doyumları açısından çok önemlidir. Özellikler ebeveyn, eş ve çocuklar gibi kişilerle kurulan yakın ilişkiler daha belirleyicidir. Bu yakın ilişkilerden birisi olan evlilik ilişkisinde, eşler zaman zaman çatışmalar, zorlu ve sıkıntılı dönemler yaşayabilirler. İlişkinin yürütülebilir bir hal almasını istiyor isek öncelikle problemlerin üstesinden gelebilir, anlayışında olmak gerekir. Geçmişte  yaptığınız  hataları hatırlar ve bu hataları dile getirmeye devam ettiğiniz sürece o tepkilerin değişmesi zor olur. Çiftlerin üstlenmiş olduğu bazı roller vardır. Anne rolü, baba rolü, mesleki, eğitimci, partner, eş rolleri gibi. Toplum olarak hep baskılı ve ataerkil bir yapımız bulunmaktadır. Bu yapının değişmesi zor olacak farkındayız ama davranışların değişimi için kadınlarımızın bu konuda bilgi sahibi ve bilinçlenmeleri gerekir. Toplumda kadın denilince ne yazık ki görev olarak  ev işleri, yemek hazırlamak ve çocuklara bakmak gelir. Erkeklere gelince ise eve bakmak ve diğerleri gelir,  bunların yanında çıkan sorunlar hep göz ardı edilip baskılanmaktadır. Evlilikler de gördüğümüz en temel ve en sık hatalardan biri de rollerin karıştırılmasıdır. Eşine annesi gibi davranma  yada partnerine hastası gibi davranması. Evliliğin temeli şefkat, merhamet ve vicdandan oluşur. Kızlar maddi, manevi ve aile baskısı yüzünden sevmedikleri insanlarla bile evlenmektedirler ya da aileden görmedikleri ilgi alakayı yanlış insanlarda görebilmektedirler. Burada amaç; İlişkilerinde güveni yeniden inşa ederek, aralarındaki yakınlığın ve olumlu iletişimin artması, anlaşamadıkları konularda çözümlerin üretilmesi, seçenekler üreterek ilişkideki çıkmazlardan sıyrılmaları, ilişkisel ve bireysel mutluluğun el ele gitmesinin sağlanması, birbirlerinin farklılıklarını ilişkide zenginlik olarak yaşayarak güçlenebilmeleridir. Burada daha huzurlu ve mutlu bir evlilik için bazı sırlar vereceğim. İlk olarak saygı, kendinizi ve eşinizi keşfedin. Yüksek beklentiler evlilikte mutsuzluk sebebi yaratır. Mutlu bir evlilik için eşinizi değiştirmeye  çalışmayın. Evlilikte sorunları herkesin bilmesine gerek yok. Evlilikte uyum için empati  ve biz  kavramlarını kullanınız. Öfkenizi frenleyin, gerektiğinde özür dileyin. Anlatmaktan çok dinlemeyi seçiniz. Yüksek beklenti evliliklerde mutsuzluk getirebilir, lütfen gerçekçi olunuz. Eşinizle  sosyal bir hayatınız olsun ve son olarak cinsellikte uyumlu olmayı önemseyiniz.
Ekleme Tarihi: 04 Haziran 2022 - Cumartesi

Aile ve Çift Terapisinde

Değişim ve gelişimi sağlamak adına, aileler ve çiftler arasındaki yakın ilişkinin çalışıldığı, psikoterapinin bir dalıdır. Bireylerin diğer insanlarla kurdukları ilişkiler, ruh sağlıkları ve duygusal doyumları açısından çok önemlidir.

Özellikler ebeveyn, eş ve çocuklar gibi kişilerle kurulan yakın ilişkiler daha belirleyicidir. Bu yakın ilişkilerden birisi olan evlilik ilişkisinde, eşler zaman zaman çatışmalar, zorlu ve sıkıntılı dönemler yaşayabilirler. İlişkinin yürütülebilir bir hal almasını istiyor isek öncelikle problemlerin üstesinden gelebilir, anlayışında olmak gerekir. Geçmişte  yaptığınız  hataları hatırlar ve bu hataları dile getirmeye devam ettiğiniz sürece o tepkilerin değişmesi zor olur.

Çiftlerin üstlenmiş olduğu bazı roller vardır. Anne rolü, baba rolü, mesleki, eğitimci, partner, eş rolleri gibi. Toplum olarak hep baskılı ve ataerkil bir yapımız bulunmaktadır. Bu yapının değişmesi zor olacak farkındayız ama davranışların değişimi için kadınlarımızın bu konuda bilgi sahibi ve bilinçlenmeleri gerekir. Toplumda kadın denilince ne yazık ki görev olarak  ev işleri, yemek hazırlamak ve çocuklara bakmak gelir. Erkeklere gelince ise eve bakmak ve diğerleri gelir,  bunların yanında çıkan sorunlar hep göz ardı edilip baskılanmaktadır.

Evlilikler de gördüğümüz en temel ve en sık hatalardan biri de rollerin karıştırılmasıdır. Eşine annesi gibi davranma  yada partnerine hastası gibi davranması. Evliliğin temeli şefkat, merhamet ve vicdandan oluşur. Kızlar maddi, manevi ve aile baskısı yüzünden sevmedikleri insanlarla bile evlenmektedirler ya da aileden görmedikleri ilgi alakayı yanlış insanlarda görebilmektedirler. Burada amaç; İlişkilerinde güveni yeniden inşa ederek, aralarındaki yakınlığın ve olumlu iletişimin artması, anlaşamadıkları konularda çözümlerin üretilmesi, seçenekler üreterek ilişkideki çıkmazlardan sıyrılmaları, ilişkisel ve bireysel mutluluğun el ele gitmesinin sağlanması, birbirlerinin farklılıklarını ilişkide zenginlik olarak yaşayarak güçlenebilmeleridir.

Burada daha huzurlu ve mutlu bir evlilik için bazı sırlar vereceğim. İlk olarak saygı, kendinizi ve eşinizi keşfedin. Yüksek beklentiler evlilikte mutsuzluk sebebi yaratır. Mutlu bir evlilik için eşinizi değiştirmeye  çalışmayın. Evlilikte sorunları herkesin bilmesine gerek yok. Evlilikte uyum için empati  ve biz  kavramlarını kullanınız. Öfkenizi frenleyin, gerektiğinde özür dileyin. Anlatmaktan çok dinlemeyi seçiniz. Yüksek beklenti evliliklerde mutsuzluk getirebilir, lütfen gerçekçi olunuz. Eşinizle  sosyal bir hayatınız olsun ve son olarak cinsellikte uyumlu olmayı önemseyiniz.

Yazıya ifade bırak !
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.