KIR'ATIM GÜNCEL HABERLER (KIRATIM HABER) - KIR'ATIM GAZETESİ | Haber Girişi: 28.05.2022 - 15:03, Güncelleme: 28.05.2022 - 15:03

Mardin'de Engelli Bireylere Yönelik Sergi Açıldı

 

Mardin'de Engelli Bireylere Yönelik Sergi Açıldı

Mardinli Resim Sanatçısı Hicret Ayaz İpek, bu yıl Mardin'de 5. gerçekleşen Mardin Bienali programı kapsamında engelli bireyleri anlatan bir sergi açtı.
Mardin Artuklu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünü bitirdikten sonra  Batman Üniversitesi Resim Ana Sanat Dalında Yüksek lisans bölümünde eğitimine devam eden Resim Sanatçısı Hicret Ayaz İpek Mardin Bienali programı kapsamında açtığı sergiyle yerel bir sanatçı görünür olmaya çalışıyor. Marangozlar sokağında bir mekanı kendi imkanlarıyla düzenleyerek sergi alanına çeviren resim sanatçısı İpek, burada kendi eliyle çizdiği resimleri sergiliyor. Günde yüzlerce sanat severin ziyaret ettiği sergisi, sanat severler tarafından büyük beğeni topluyor. Zihinsel engelli kız kardeşinden yola çıkarak ele aldığı konuları resimlerine taşıyan Hicret Ayaz İpek muhabirimize yaptığı açıklamada; "Engelli bireylerin temel insan haklarına erişiminde karşılaştıkları ayrımcılık ve hak ihlallerinin ortadan kaldırılması birçok ülkede önemli ve güncel bir insan hakları problemi olarak görüldüğünü düşünüyorum" ifadelerini kullandı. Mardinli Resim Sanatçısı Hicret Ayaz İpek açıklamasının devamında; "Bir yandan farklı mekanizmalarla engellilerin temel hak ve özgürlüklere erişim düzeylerinin arttırılması diğer taraftan da karşılaştıkları ayrımcılık ve hak ihlallerinin tazminine odaklanmış bir tartışmaya değinmek istediğim için bu sergiyi açma kararı aldım" dedi. Marangozlar sokağında engelli bireyleri temsil eden sergi, 20 Haziran 2022 tarihine kadar açık kalacak.
Mardinli Resim Sanatçısı Hicret Ayaz İpek, bu yıl Mardin'de 5. gerçekleşen Mardin Bienali programı kapsamında engelli bireyleri anlatan bir sergi açtı.

Mardin Artuklu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünü bitirdikten sonra  Batman Üniversitesi Resim Ana Sanat Dalında Yüksek lisans bölümünde eğitimine devam eden Resim Sanatçısı Hicret Ayaz İpek Mardin Bienali programı kapsamında açtığı sergiyle yerel bir sanatçı görünür olmaya çalışıyor.

Marangozlar sokağında bir mekanı kendi imkanlarıyla düzenleyerek sergi alanına çeviren resim sanatçısı İpek, burada kendi eliyle çizdiği resimleri sergiliyor. Günde yüzlerce sanat severin ziyaret ettiği sergisi, sanat severler tarafından büyük beğeni topluyor.

Zihinsel engelli kız kardeşinden yola çıkarak ele aldığı konuları resimlerine taşıyan Hicret Ayaz İpek muhabirimize yaptığı açıklamada; "Engelli bireylerin temel insan haklarına erişiminde karşılaştıkları ayrımcılık ve hak ihlallerinin ortadan kaldırılması birçok ülkede önemli ve güncel bir insan hakları problemi olarak görüldüğünü düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Mardinli Resim Sanatçısı Hicret Ayaz İpek açıklamasının devamında; "Bir yandan farklı mekanizmalarla engellilerin temel hak ve özgürlüklere erişim düzeylerinin arttırılması diğer taraftan da karşılaştıkları ayrımcılık ve hak ihlallerinin tazminine odaklanmış bir tartışmaya değinmek istediğim için bu sergiyi açma kararı aldım" dedi.

Marangozlar sokağında engelli bireyleri temsil eden sergi, 20 Haziran 2022 tarihine kadar açık kalacak.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.