SABANCI
HASBİHAL
Köşe Yazarı
HASBİHAL
 

BİR DEPREMİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ…

Sevgili okurlarım. Mardin ilimiz dâhil olmak üzere ülkemizin 10 büyük şehrinde çok yıkıcı bir deprem felaketi yaşadık. “Rabbim bu ülkeye bir daha bu acıları yaşatmasın inşallah” diyerek yazıma başlamak isterim.   Yüzyıllar önce ünlü filozof Konfüçyus’in söylediği söz günümüzde dahi  anlam ve canlılığını koruyor.:   “Karanlığa Küfretmeyi Bırak, Kalk Allah Aşkına Bir Mum Yak” Yaşadığımız bu feci ve unutulmaz felaket farklı insan tiplerini de ortaya çıkarmıştır.  Onların daha yakından tanınmalarını deşifre etmiştir.  Bu farklı tipler ve karakterler maalesef böyle zamanlarında daha net ortaya çıkar.  Üç- dört gündür gerek çevremizde gerek sosyal medyada bir kesim var ki, sürekli muhalefet eder, sürekli algı paylaşımları yapar, felaket tellallığı yapar. İnsanların moralini bozar. Sırf muhalefet olsun diye elinden gelen her gayreti ortaya koyar.  Bir başka insan tipi daha var ki, depremin yaralarını sarmak, bir nebze olsun insanların acılarını dindirmek için azami gayret gösterir. Gönüllü olarak görev almak için her yere başvurur.   Değerli dostlar, yaşanılan deprem olayı gerçekten çok büyük. Bunu ben söylemiyorum, bu işlin uzmanları açıklıyor. Hem şiddeti çok yüksek, hem de süre bakımından çok uzun. Ben bu yaşa geldim, ilk defa böyle bir şiddetli bir yıkıma neden olan deprem faciasına tanık oldum.    Bir kere 9 saat ara ile ikinci bir sarsıntının gelmesi pek görülmüş bir şey değildir. Bu durum ülkemizde bir ilk olarak yaşandı. Daha önce böylesi bir olay Dünyada dahi görülmedi.    Birlikten Kuvvet Doğar Rabbime şükürler olsun ki,  bu ülke her bakımdan çok güçlüdür, bu felaketin de üstesinden gelecektir. Yeter ki biz umudumuzu kaybetmeyelim, birlik olalım.    Sözün Özü: Bu güzel ülkenin, bu güzel insanları olarak özellikle böylesi görülmemiş doğal afetlerde birbirimizi yıpratmaktan çok, birbirimize destek olmalı, yaraları en hızlı bir şekilde sarma gayreti içerisinde olma olgunluğunu göstermeliyiz. “Birlikten kuvvet doğar” özdeyişi ile el ele vererek bir an önce normal hayata dönmenin yollarını aramalıyız.    Bir dostumuzun güzel bir duasıyla yazımı bitiriyorum:  “Allah’ım toprağa sakinlik, havaya yumuşaklık ver. Enkazlara kolay ulaşım, altında kalanlara kuvvet ve sabır, üsttekilere cesaret ver.” “Rabbim bu acıları göstermesin” dileklerimle… 
Ekleme Tarihi: 10 Şubat 2023 - Cuma

BİR DEPREMİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ…

Sevgili okurlarım.
Mardin ilimiz dâhil olmak üzere ülkemizin 10 büyük şehrinde çok yıkıcı bir deprem felaketi yaşadık. “Rabbim bu ülkeye bir daha bu acıları yaşatmasın inşallah” diyerek yazıma başlamak isterim.
 
Yüzyıllar önce ünlü filozof Konfüçyus’in söylediği söz günümüzde dahi  anlam ve canlılığını koruyor.:
 
“Karanlığa Küfretmeyi Bırak, Kalk Allah Aşkına Bir Mum Yak”
Yaşadığımız bu feci ve unutulmaz felaket farklı insan tiplerini de ortaya çıkarmıştır.  Onların daha yakından tanınmalarını deşifre etmiştir. 
Bu farklı tipler ve karakterler maalesef böyle zamanlarında daha net ortaya çıkar. 
Üç- dört gündür gerek çevremizde gerek sosyal medyada bir kesim var ki, sürekli muhalefet eder, sürekli algı paylaşımları yapar, felaket tellallığı yapar. İnsanların moralini bozar. Sırf muhalefet olsun diye elinden gelen her gayreti ortaya koyar. 
Bir başka insan tipi daha var ki, depremin yaralarını sarmak, bir nebze olsun insanların acılarını dindirmek için azami gayret gösterir. Gönüllü olarak görev almak için her yere başvurur.
 
Değerli dostlar, yaşanılan deprem olayı gerçekten çok büyük. Bunu ben söylemiyorum, bu işlin uzmanları açıklıyor. Hem şiddeti çok yüksek, hem de süre bakımından çok uzun. Ben bu yaşa geldim, ilk defa böyle bir şiddetli bir yıkıma neden olan deprem faciasına tanık oldum.   
Bir kere 9 saat ara ile ikinci bir sarsıntının gelmesi pek görülmüş bir şey değildir. Bu durum ülkemizde bir ilk olarak yaşandı. Daha önce böylesi bir olay Dünyada dahi görülmedi. 
 
Birlikten Kuvvet Doğar
Rabbime şükürler olsun ki,  bu ülke her bakımdan çok güçlüdür, bu felaketin de üstesinden gelecektir. Yeter ki biz umudumuzu kaybetmeyelim, birlik olalım. 
 
Sözün Özü: Bu güzel ülkenin, bu güzel insanları olarak özellikle böylesi görülmemiş doğal afetlerde birbirimizi yıpratmaktan çok, birbirimize destek olmalı, yaraları en hızlı bir şekilde sarma gayreti içerisinde olma olgunluğunu göstermeliyiz. “Birlikten kuvvet doğar” özdeyişi ile el ele vererek bir an önce normal hayata dönmenin yollarını aramalıyız. 
 
Bir dostumuzun güzel bir duasıyla yazımı bitiriyorum: 
Allah’ım toprağa sakinlik, havaya yumuşaklık ver. Enkazlara kolay ulaşım, altında kalanlara kuvvet ve sabır, üsttekilere cesaret ver.”
“Rabbim bu acıları göstermesin” dileklerimle… 
Yazıya ifade bırak !
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.