Prof. Dr. Orhan Arslan
Köşe Yazarı
Prof. Dr. Orhan Arslan
 

FELAK SURESİ “Yersiz korkularla yüzleşme” (5)

“VE MİN ŞERRİ HASİDİN İZA HASED (Felak 113:5).” “Haset ettiğinde hasetçinin şerrinden (Felak’ın Rabbine sığınırım)”  Şark’ın dini olarak haset ve fesadı gösterebiliriz.  Biri size birini karalarsa aklınıza ilk gelen şey haset olsun. Çünkü Şarkın dini hasettir. Hasedimizle yüzleşmeden biz adam olmayız.  Hasedi yönetmek (iza hased), haset tarafından yönetilmek (şerri hasid). Ayet hasetin varlığını kınamıyor; “Haset herkeste olabilir, ama onu yönetebilirsiniz” diyor. Önce haset ettiğinde Rabbe sığın. HASET ETMEK ALLAH’TAN RAZI OLMAMAKTIR  Haset etmek, Allah’a itiraz etmektir. Haset etmek, “Ya Rabbi! Sen kime neyi vereceğini bilmiyorsun” demektir.  Haset, Allah’a akıl vermeye kalkışmaktır. “Sana mı sorsaydı? Evet, bana sorsaydı. Ona verme, buna verme. Peki, kime vereyim? Bana ver tabi” demektir.   Şeytan hasedi yüzünden şeytan oldu: “Âdem topraktan, ben nardan yaratıldım, ben ondan hayırlıyım. Bana da secde edilmeliydi. Mademki bende yok, onda da olmasın” dedi, insanlara düşman oldu ve huzurdan kovuldu. İlk cinayetin sebebi de hasetti. Kabil; “Habil’in kurbanı kabul edildi, benimki edilmedi. Bende olmadı, o da yaşamasın” dedi ve hasedine yenilerek kardeş katili oldu. Beni İsrail’in Yahudileşmesinin (ırkçılığının) temelinde haset vardı.  Muhammed Nebinin peygamber olduğunu biliyorlardı. Yine de:  “Peygamber bizden çıkmalı değil miydi? Bu zamana kadar hep bizden seçilmişti, madem bizde yok, o da olmasın” dediler ve Allah’ın gazabına uğradılar. Haset etmek, Haset ettiğine dua, kendine bedduadır. ÇÖZÜM: “Radıyallahu Anhum ve Radu Anhu” (Allah’ım ben senden razıyım, sen de benden razı ol)” diyerek Allah ile razılaşmaktır.  Allah’ın verdiğinden de vermediğinden de “vardır bir hikmeti” diyerek razı olmak ve hasetten şeytandan kaçar gibi kaçmaktır. HASETE YAKIN KAVRAMLAR - Haset : Bende yok, onda da olmasın - Buhl : Bende var, onda olmasın. Hasetin bir tık ilerisi.  - Şuhh : Onunki benim olsun - Gıbta : İmrenmek. Onda var, bende de olsun.  - Sehavet : Bende var, onda da olsun. Cömertlik budur.  - İsar : Benim olmasa da olur, ama onun olsun - Cud : Bende yok ama onda olsun - Fakr : Onda yok, bende de olmasın Rabbimiz! Biz hasetçinin şerrinden Sana sığınıyor, Senden bizi korumanı istiyoruz. Çünkü biz Seni sınırsızca övüyor ve çok seviyoruz Allah’ım. 
Ekleme Tarihi: 19 Temmuz 2022 - Salı

FELAK SURESİ “Yersiz korkularla yüzleşme” (5)

“VE MİN ŞERRİ HASİDİN İZA HASED (Felak 113:5).”

“Haset ettiğinde hasetçinin şerrinden (Felak’ın Rabbine sığınırım)” 

Şark’ın dini olarak haset ve fesadı gösterebiliriz. 

Biri size birini karalarsa aklınıza ilk gelen şey haset olsun. Çünkü Şarkın dini hasettir. Hasedimizle yüzleşmeden biz adam olmayız. 

Hasedi yönetmek (iza hased), haset tarafından yönetilmek (şerri hasid).

Ayet hasetin varlığını kınamıyor; “Haset herkeste olabilir, ama onu yönetebilirsiniz” diyor.

Önce haset ettiğinde Rabbe sığın.

HASET ETMEK ALLAH’TAN RAZI OLMAMAKTIR 

Haset etmek, Allah’a itiraz etmektir. Haset etmek, “Ya Rabbi! Sen kime neyi vereceğini bilmiyorsun” demektir. 

Haset, Allah’a akıl vermeye kalkışmaktır. “Sana mı sorsaydı? Evet, bana sorsaydı. Ona verme, buna verme. Peki, kime vereyim? Bana ver tabi” demektir.  

Şeytan hasedi yüzünden şeytan oldu: “Âdem topraktan, ben nardan yaratıldım, ben ondan hayırlıyım. Bana da secde edilmeliydi. Mademki bende yok, onda da olmasın” dedi, insanlara düşman oldu ve huzurdan kovuldu.

İlk cinayetin sebebi de hasetti. Kabil; “Habil’in kurbanı kabul edildi, benimki edilmedi. Bende olmadı, o da yaşamasın” dedi ve hasedine yenilerek kardeş katili oldu.

Beni İsrail’in Yahudileşmesinin (ırkçılığının) temelinde haset vardı.  Muhammed Nebinin peygamber olduğunu biliyorlardı. Yine de:  “Peygamber bizden çıkmalı değil miydi? Bu zamana kadar hep bizden seçilmişti, madem bizde yok, o da olmasın” dediler ve Allah’ın gazabına uğradılar.

Haset etmek, Haset ettiğine dua, kendine bedduadır.

ÇÖZÜM: “Radıyallahu Anhum ve Radu Anhu” (Allah’ım ben senden razıyım, sen de benden razı ol)” diyerek Allah ile razılaşmaktır. 
Allah’ın verdiğinden de vermediğinden de “vardır bir hikmeti” diyerek razı olmak ve hasetten şeytandan kaçar gibi kaçmaktır.

HASETE YAKIN KAVRAMLAR

- Haset : Bende yok, onda da olmasın
- Buhl : Bende var, onda olmasın. Hasetin bir tık ilerisi. 
- Şuhh : Onunki benim olsun
- Gıbta : İmrenmek. Onda var, bende de olsun. 
- Sehavet : Bende var, onda da olsun. Cömertlik budur. 
- İsar : Benim olmasa da olur, ama onun olsun
- Cud : Bende yok ama onda olsun
- Fakr : Onda yok, bende de olmasın

Rabbimiz! Biz hasetçinin şerrinden Sana sığınıyor, Senden bizi korumanı istiyoruz. Çünkü biz Seni sınırsızca övüyor ve çok seviyoruz Allah’ım. 

Yazıya ifade bırak !
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.