Kuduz hastalığına karşı elimizdeki en büyük silahı geliştiren Luis Pastour ‘un anısına

SAĞLIK (KIRATIM HABER) - KIR'ATIM GAZETESİ | 28.09.2022 - 09:00, Güncelleme: 28.09.2022 - 09:10
 

Kuduz hastalığına karşı elimizdeki en büyük silahı geliştiren Luis Pastour ‘un anısına

Onun ölüm günü olan 28 eylül DSÖ tarafından ‘Dünya Kuduz günü’ olarak belirlenmiştir.
Kuduz 150 ülkeden fazla ülkede görülür ve her yıl tüm dünyada kuduz hastalığı nedeniyle 59 000’ in üzerinde insan hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde ise kuduz riski nedeniyle senede 200 000 civarında insan hastanelere başvurmaktadır. Ve maalesef senede 1 veya 2 hasta kuduz hastalığı nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Kuduz hastalığı viral bir hastalık olup insandan hayvana geçer. Kurt, çakal, tilki gibi yabani memelilerde ve köpek, at, eşek, kedi, gibi evcil memelilerde görülür ve %99’dan fazla köpeklerden insanlara geçer. Enfekte hayvanın ısırması veya tırmalaması nedeniyle hastalık bulaşır. Ayrıca bütünlüğü bozulmuş deriden salya teması yoluyla da bulaşabilen bir hastalıktır. Hastalık bulaştıktan sonra 14-90 gün içinde genellikle belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Belirtiler ortaya çıktıktan sonra hasta hızlı ve dramatik bir şekilde ölür. Kuduz hastalığı önlenebilir bir hastalıktır. Hastalığa karşı ülkece bilinçli olursak birçok kişinin hayatını kurtarabiliriz. Bu nedenle herhangi bir riskli temas sonrası; Yara veya ısırık bölgesi vakit kaybedilmeden bol su ve sabunla iyice yıkanmalı, yıkama işlemi bittikten sonra alkol veya tentürdiyot gibi iyotlu antiseptikler uygulanmalıdır. Göz, ağız veya burun kuduz riskli temasa maruz kaldıysa bol su ile yıkanmalıdır. En kısa sürede sağlık kuruluşuna müracaat edilmeli, hekimin düzenleyeceği aşılama programı aksatılmadan uygulanmalıdır. Evcil hayvanlar kontrol altında tutulmalı, özellikle geceleri serbest bırakılmamalıdır. Kedi ve köpeklere her yıl mutlaka kuduz aşısı yaptırılmalıdır. Çevrede hasta, garip davranış sergileyen veya ölmüş hayvanların görülmesi halinde bunlara yaklaşılmamalı ve ilgili yerler (Belediyeler, Muhtarlıklar İl, İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri) haberdar edilmelidir. Kuduz riski olan hayvanlarla sık temas eden kişilere temas öncesi aşılama, kuduz riskli teması olanlara da hekim değerlendirmesine göre temas sonrası kuduz aşılaması uygulanmalıdır. Enfeksyon Hastalıkları Uzmanı Dr.Zeynel Abidin Demir
Onun ölüm günü olan 28 eylül DSÖ tarafından ‘Dünya Kuduz günü’ olarak belirlenmiştir.

Kuduz 150 ülkeden fazla ülkede görülür ve her yıl tüm dünyada kuduz hastalığı nedeniyle 59 000’ in üzerinde insan hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde ise kuduz riski nedeniyle senede 200 000 civarında insan hastanelere başvurmaktadır. Ve maalesef senede 1 veya 2 hasta kuduz hastalığı nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Kuduz hastalığı viral bir hastalık olup insandan hayvana geçer. Kurt, çakal, tilki gibi yabani memelilerde ve köpek, at, eşek, kedi, gibi evcil memelilerde görülür ve %99’dan fazla köpeklerden insanlara geçer. Enfekte hayvanın ısırması veya tırmalaması nedeniyle hastalık bulaşır. Ayrıca bütünlüğü bozulmuş deriden salya teması yoluyla da bulaşabilen bir hastalıktır. Hastalık bulaştıktan sonra 14-90 gün içinde genellikle belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Belirtiler ortaya çıktıktan sonra hasta hızlı ve dramatik bir şekilde ölür. Kuduz hastalığı önlenebilir bir hastalıktır. Hastalığa karşı ülkece bilinçli olursak birçok kişinin hayatını kurtarabiliriz. Bu nedenle herhangi bir riskli temas sonrası; Yara veya ısırık bölgesi vakit kaybedilmeden bol su ve sabunla iyice yıkanmalı, yıkama işlemi bittikten sonra alkol veya tentürdiyot gibi iyotlu antiseptikler uygulanmalıdır. Göz, ağız veya burun kuduz riskli temasa maruz kaldıysa bol su ile yıkanmalıdır. En kısa sürede sağlık kuruluşuna müracaat edilmeli, hekimin düzenleyeceği aşılama programı aksatılmadan uygulanmalıdır. Evcil hayvanlar kontrol altında tutulmalı, özellikle geceleri serbest bırakılmamalıdır. Kedi ve köpeklere her yıl mutlaka kuduz aşısı yaptırılmalıdır. Çevrede hasta, garip davranış sergileyen veya ölmüş hayvanların görülmesi halinde bunlara yaklaşılmamalı ve ilgili yerler (Belediyeler, Muhtarlıklar İl, İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri) haberdar edilmelidir. Kuduz riski olan hayvanlarla sık temas eden kişilere temas öncesi aşılama, kuduz riskli teması olanlara da hekim değerlendirmesine göre temas sonrası kuduz aşılaması uygulanmalıdır.

Enfeksyon Hastalıkları Uzmanı Dr.Zeynel Abidin Demir

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.