Mardin'de 'Yer-Yüzü Gök-Yüzü' Sergisi Açıldı

KIR'ATIM GÜNCEL HABERLER (KIRATIM HABER) - KIR'ATIM GAZETESİ | 30.09.2022 - 11:10, Güncelleme: 30.09.2022 - 11:10
 

Mardin'de 'Yer-Yüzü Gök-Yüzü' Sergisi Açıldı

Ülkemizde, soyut resmin önemli temsilcilerinden olan ressam Lolita Asil’in son çalışmalarının yer aldığı 'Yer-Yüzü Gök-Yüzü' isimli sergisinin açılışı Mardin'de gerçekleşti.
Mardin Alman Karargahı-Atamyan Konağında açılan Lolita Asil’in, ‘’Yer-yüzü Gök-yüzü’’ isimli sergiye İlber Ortaylı, Oya Narin, Nazan Ölçer, Vera Bulgurlu, Kerim - Berrin Güzeliş, Annie Pertan, Hakan-Pınar Külahçı, Haluk-Semra Eldem, Can Ustabaşı, Sait Susin gibi kültür-sanat, cemiyet ve basından seçkin isimlerin katıldığı sergiye, Mardinli konuklar da yoğun ilgi gösterdi. 19 Ekim 2022 tarihine kadar açık olacak sergide ressam Asil’in, covid döneminde yaptığı çalışmaların yanı sıra, iki yıl Londra’da geçirdiği dönemde ortaya çıkardığı eserleri de yer alıyor. Sergide yer alan eserler, 'Güneş', 'Sonsuzluk', 'Gözün Derinliklerinde', 'Yeşil-Mavi', 'Kendimize Dönüş Yolu', 'Bir Gün, Yeniden, Hep Beraber', 'Kader' ve 'Yeniden Doğuş' isimlerini taşıyor. Lolita Asil, 'Kendimize Dönüş Yolu' adını verdiği eserinde, çocukların hayal güçleriyle renklendirecekleri interaktif bir çalışma da gerçekleştiriyor. Açılışta kısa bir konuşma yapan ressam Lolita Asil, sergiyi, bu coğrafyada ve hayatımda derin izler bırakan Sait Asil ve İbrahim Asil’in anısına gerçekleştirdiğini belirterek, eserlerimin hepsi, umudu ve hayalleri yansıttığını söyledi. Konuşmasının devamında ressam Asil, "Eserlerimin ışık, zaman, mekan sorunlarına geleneksel yöntemlerden bağımsız bir yaklaşımla sergilenmesi önemli noktalardan biriydi. Ayrıca izleyicinin sanat eserine bakış açısını değiştirmek, iki boyuttan arınıp uzaysal bir mekan hissi yaratmak ve farklı disiplinler ile desteklemek, hayal gücünün yaratmak üzerindeki öneminden yola çıkarak çocuklar ile interaktif bir çalışma sergilemek de benim için çok önemliydi." dedi. Lolita Asil Kimdir: Lolita Asil, Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nden mezun olduktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisansını yaptı. Leonardo da Vinci'den etkilenerek insan vücudunu anatomi açısından incelemeye ve boyamaya başladı. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı'nda kadavra çalışmalarına katıldı Mimar Sinan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanatta Yeterlik Programı için “İnsan Bedeni ve Resim İlişkisi” konulu tezini yazdı. Yurtiçi ve yurtdışı solo ve grup sergiler açtı. Sanatçı halen, Londra ve İstanbul'daki atölyelerinde farklı yaş gruplarından öğrencilerle resim ve sanat derslerine devam etmektedir.
Ülkemizde, soyut resmin önemli temsilcilerinden olan ressam Lolita Asil’in son çalışmalarının yer aldığı 'Yer-Yüzü Gök-Yüzü' isimli sergisinin açılışı Mardin'de gerçekleşti.

Mardin Alman Karargahı-Atamyan Konağında açılan Lolita Asil’in, ‘’Yer-yüzü Gök-yüzü’’ isimli sergiye İlber Ortaylı, Oya Narin, Nazan Ölçer, Vera Bulgurlu, Kerim - Berrin Güzeliş, Annie Pertan, Hakan-Pınar Külahçı, Haluk-Semra Eldem, Can Ustabaşı, Sait Susin gibi kültür-sanat, cemiyet ve basından seçkin isimlerin katıldığı sergiye, Mardinli konuklar da yoğun ilgi gösterdi.

19 Ekim 2022 tarihine kadar açık olacak sergide ressam Asil’in, covid döneminde yaptığı çalışmaların yanı sıra, iki yıl Londra’da geçirdiği dönemde ortaya çıkardığı eserleri de yer alıyor.

Sergide yer alan eserler, 'Güneş', 'Sonsuzluk', 'Gözün Derinliklerinde', 'Yeşil-Mavi', 'Kendimize Dönüş Yolu', 'Bir Gün, Yeniden, Hep Beraber', 'Kader' ve 'Yeniden Doğuş' isimlerini taşıyor. Lolita Asil, 'Kendimize Dönüş Yolu' adını verdiği eserinde, çocukların hayal güçleriyle renklendirecekleri interaktif bir çalışma da gerçekleştiriyor.

Açılışta kısa bir konuşma yapan ressam Lolita Asil, sergiyi, bu coğrafyada ve hayatımda derin izler bırakan Sait Asil ve İbrahim Asil’in anısına gerçekleştirdiğini belirterek, eserlerimin hepsi, umudu ve hayalleri yansıttığını söyledi.

Konuşmasının devamında ressam Asil, "Eserlerimin ışık, zaman, mekan sorunlarına geleneksel yöntemlerden bağımsız bir yaklaşımla sergilenmesi önemli noktalardan biriydi. Ayrıca izleyicinin sanat eserine bakış açısını değiştirmek, iki boyuttan arınıp uzaysal bir mekan hissi yaratmak ve farklı disiplinler ile desteklemek, hayal gücünün yaratmak üzerindeki öneminden yola çıkarak çocuklar ile interaktif bir çalışma sergilemek de benim için çok önemliydi." dedi.

Lolita Asil Kimdir:

Lolita Asil, Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nden mezun olduktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisansını yaptı. Leonardo da Vinci'den etkilenerek insan vücudunu anatomi açısından incelemeye ve boyamaya başladı. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı'nda kadavra çalışmalarına katıldı Mimar Sinan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanatta Yeterlik Programı için “İnsan Bedeni ve Resim İlişkisi” konulu tezini yazdı. Yurtiçi ve yurtdışı solo ve grup sergiler açtı. Sanatçı halen, Londra ve İstanbul'daki atölyelerinde farklı yaş gruplarından öğrencilerle resim ve sanat derslerine devam etmektedir.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.